7. TJEDNA SESTRINSTVA I PRIMALJSTVA U KOPRIVNIČKO -KRIŽEVAČKOJ ŽUPANIJI

03.05. – 04.05.2024. predsjednica Udruge Marija Mraz sudjelovala je u aktivnostima 7. TJEDNA SESTRINSTVA I PRIMALJSTVA U KOPRIVNIČKO  -KRIŽEVAČKOJ  ŽUPANIJI

Slogan  povodom ovogodišnjeg obilježavanja  Međunarodno dana sestrinstva  „ Naše medicinske sestre – naša  budućnost“  bio je i nit  vodilja  za  temu 7. Kongresa sestrinstva  Koprivničko – križevačke županije drugog s međunarodnim sudjelovanjem održanog od 3.do 5.svibnja 2024.godine.

Obilježavanje dana sestrinstva i primaljstva  upravo je  započelo Međunarodnim  kongresom na temu „ Zdravlje  u Bolesti„  gdje je kroz  izlaganja pozvanih  predavača, a i aktivnim sudjelovanjem  medicinskih sestara/tehničara  i  drugih  profesija u zdravstvu  prepoznata stručnost i potencijal  za proširenje kompetencija medicinskih sestara. Konceptualizacija  zdravlja u 21. stoljeću govori „Zdravlje je  sposobnost pojedinca ili zajednica da se prilagode i sami upravljaju i napreduju u suočavanju s fizičkim mentalnim i duhovnim  izazovima uključujući starenje i   prisutnost  neizlječivih kroničnih bolesti i multimorbiditet.“

Pozvani predavač prof. dr. sc. Josip Begovac, dr. med., iz Klinike za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević, Zagreb  uz gošće iz Slovenije, Bosne i Hercegovine  i Švicarske  svojim izlaganjima  doprinijeli su kvaliteti  kongresa. Izlaganjem  „Invaliditet  nije bolest ja sam  zdrava osoba“ predsjednica Udruge „Bolje Sutra“ Marija Mraz govorila je  o zdravlju  kao temeljnoj vrijednosti  života. Na  kongresu je  prezentirano  dvadeset  različitih naslova  na temu zdravlja i ili  bolesti  gdje se i kroz  diskusiju  vidjelo  kako  se često može  pozvati  na  bolesno zdravlje  ili zdravu  bolest.  Znanost i  ekonomija odigrale su  značajnu ulogu  u  redefiniranju  dualizma  zdravlje / bolest. Zdravlje je skriveno i zapostavljeno  treba ga staviti u fokus medicine  i upravo se na takvim radnim  mjestima (savjetovalištima) već sada  vide medicinske sestre i primalje što i je jedan od zaključaka skupa  istaknula je  predsjednica kongresa Ruža Evačić, univ.mag.med.techn. Na kongresu je sudjelovalo180 registriranih  medicinskih sestara/tehničara.