Edukacija u Španjolskoj – Trening OMG! Youth at the Museums u sklopu Erasmus + platforme.

Članica i volonterka Udruge sudjelovale su  od 16. do 21. listopada 2019. u Španjolskoj na treningu OMG! Youth at the Museums u sklopu Erasmus + platforme.Trening je održan na tri lokacije u Španjolskoj (Madrid, Valencia i Santillana del Mar) a bio je namijenjen muzejskim djelatnicima – kustosima, pedagozima, ali i svima koji rade s mladima (učiteljima, profesorima, predstavnicima udruga mladih), kao i studentima održan je u tjednu istoimene muzejske akcije održane po drugi puta ove godine. Stoga su i ciljevi ove neformalne edukacije utemeljeni na razvoju suradnje, sinergije i umrežavanja između muzeja i mladih, razmjeni iskustava među onima koji rade s mladima, poticanju shvaćanja muzeja kao prostora otvorenom mladima, istraživanju barijera koje mlade odvraćaju od muzeja i istraživanju potencijalnih strategija te na propitivanju metode neformalnog učenja kao potencijalnih alata za privlačenje mladih u muzeje. Troškove smještaja i petodnevnog treninga pokriva španjolska Nacionalna agencija dok je hrvatska Agencija za mobilnost i programe Europske unije pokrila troškove putovanja.

U programu održanom u Valenciji predstavnice Helena Kušenić  i Rajka Bagarić su predstavile djelovanje Udruge osoba s invaliditetom „Bolje sutra“ grada Koprivnice i Muzeja grada Koprivnice. Kroz pet dana treninga sudionici treninga su upoznali područja djelovanja preostalih 17 sudionika iz Finske, Mađarske, Španjolske, Italije, Grčke, Litve, Belgije, Njemačke, Nizozemske i Hrvatske kroz raznolike aktivnosti i načine rada, a sve pod vodstvom dviju trenerica – Sare Andrade iz Portugala i Sare Santiago Coderch iz Španjolske. Način funkcioniranja Udruge i Muzeja predstavljen je u 17. listopada u obližnjem parku kad su polaznicima ukratko pojasnile misijiju i viziju obje organizacije s posebnim osvrtom na ciljane skupine i aktivnosti za mlade.Pritom su nezaobilazni proizvodi Inovativnog koprivničkog socijalnog centra u nastajanju KopriVITA oduševili polaznike koji su uživali u keksićima s tijestom od koprive i punjenjem od čokolade, dok su tjesteninu s veseljem ponijeli svojim kućama. Posjet Nacionalnom muzeju keramike u Valenciji (Museo Nacional de Cerámica y Artes Suntuarias) smješten u reprezentativnom prostoru nekadašnje palače koja je arhitektonski izvrsno prilagođena svim posjetiteljima.

Nakon razgleda muzeja koji je uključivao reprezentativnu zbirku keramike i raznovrsnih umjetnina muzejska  pedagoginja  Muzeja je upoznalasudonike s aktivnostima koje ona provodi te o posjetiteljima i izazovima s kojima se susreće. Rad na terenu, odnosno istraživanje ulica i ritma grada i života Valencije kroz direktnu komunikaciju s mladima o razlozima njihova (ne) posjećivanja muzejskih programa bio je posebno zanimljiv. Posjet Cartagene Antigue i Nacionalnom muzeju podvodne arheologije (Museo Nacional de Arqueología Subacuática) aktivno su sudjelovale u aktivnosti taljenja bronce i rekreaciji predmeta od povijesne važnosti (britvice ratnika) i razgledu stalnog postava koji je tehnološki napredniji, interaktivniji i vizualno atraktivniji od muzeja u Valenciji.

Putem Skype poziva komunikacija s ostalim sudionicma  polaznicima u druga dva grada te performera koji kroz formu drag queena promovira umjetnost i približava je mlađim naraštajima. Posljednji dan bio je prilika za refleksiju i evaluaciju cjelokupnog programa kao i za produbljivanje znanja i razlika između formalnog (formal education) i neformalnog (nonformal i informal education) učenja, odnosno formalnog obrazovanja, učenja iz vlastite potrebe i motivacije i učenja „kroz život“. Svi sudionici su dobili  tzv. Youthpass certifikati koji osim potvrde sudjelovanja služi i kao potvrda o postignutim i razvijenim kompetencijama, vještinama. Zaključno, sudionice  veseli saznanje potvrda da smo „na pravom putu“. Nakon ovog putovanja potvrđena je činjenica kako se većina muzeja diljem svijeta bori s istim problemima (nedostatka prostora, financija i osoblja) – iako su mnogostruko veći i financijski „jači“ od koprivničkog muzeja – ali unatoč tome u aktivnostima ne prednjače. Upravo suprotno, aktivnosti kojima se najviše ponose, poput organiziranja kampova za djecu, koncerata ili taljenja metala – u koprivničkom  su muzeju već skoro pa tradicionalna.

Što je samo potvrda toga da muzej čine ljudi i njihova volja i energija. Unatoč sveukupno većoj posjećenosti i tehnički naprednijim postavima, mladi ljudi i u ovim muzejima predstavljaju izazovnu skupinu posjetitelja te za njihovo privlačenje na kulturne događaje nema jednoznačnog odgovora. Dio odgovora svakako leži u osluškivanju njihovih potreba i želja, a posebno u njihovom direktnom angažmanu i uključivanju u osmišljavanje programa. Takva vrsta interakcije i umrežavanja s mladima, ali i ostalim srodnim institucijama u svijetu, posebno s udrugama mladih koje pružaju novu perspektivu na potrebe mladih zasigurno će donijeti promjene i pomake. Programi Erasmus + platforme stoga su pravo mjesto za stvaranje novih prijateljstava, ali i poslovnih poveznica za ostvarenje budućih zajedničkih suradnji i inovativnih projekata u cilju stvaranja nove generacije posjetitelja (OMG = Other Museum Generation).