Rezultati projekta „SuPER – sigurni u prometu“

Facebook
Twitter
LinkedIn

23. lipnja 2017. održana je konferencija za medije na kojoj su predstavljeni rezultati projekta „SuPER – sigurni u prometu“, koji završava 30.06.2017. a odobren je na natječaju MUP-a „Za Nacionalni program sigurnosti cestovnog prometa Republike Hrvatske 2011-2020. Nositelj je Udruga „Bolje sutra“, a partneri Koprivničko-križevačka županija, IPA (međunarodno policijsko udruženje) Regionalni klub Koprivnica i Udruga Roma “Korak po korak” Koprivničko-križevačke županije. Cilj je bilo stjecanje znanja o pravilnom ponašanju tijekom vožnje kod mladih, podizanje svijesti kod donositelja odluka o zaštiti mladih od stradavanja u prometu te povećanje prometne kulture kod mladih na području Koprivničko-križevačke županije. Direktni korisnici bili su mladi od 15 do 19 godina starosti, održane aktivnosti odnosile su se na radionice, okrugle stolove javne rasprave, info točke i radio emisije, a okupljenima je na konferenciji predstavljen video spot koji je snimljen kao dio aktivnosti a koji govori o opasnostima vožnje pod utjecajem alkohola te posljedicama koje stradavanje u prometu ima, kako za žrtvu, tako i za cijelu njezinu obitelj.

REZULTATI ANKETA

84% sudionika aktivnosti je ocijenilo jako zanimljivima

73% sudionika izrazilo je želju da se više govori o opasnostima prebrze vožnje

13% sudionika se izjasnilo da ne razmišlja o posljedicama koje može prouzročiti prebrza vožnja

49% sudionika ne poznaje osobno nikog tko je stradao od prebrze vožnje

42% sudionika je vidjelo prometnu nesreću, ali ne zna što se dogodilo stradalima u istoj

31% misli da je dobro slušati glasnu glazbu tijekom vožnje

15% sudionika ne zna je li opasno prebrzo voziti

Provedene ankete na kraju svake aktivnosti upućuju da je najveći postotak mladih izrazio želju da se provodi više ovakvih aktivnosti u kojima mogu čuti o posljedicama prebrze vožnje iz osobnih iskustava, a također su naučili prepoznati različita neprihvatljiva ponašanja u prometu.