Aktivnosti projekta Zelena zebra pod nazivom „Ne mogu sam”

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

31.10. 2017. održana je aktivnost projekta Zelena zebra pod nazivom „Ne mogu sam“-edukacija zaposlenika koji rade sa  starijim osobama o sigurnom prelasku preko zebre. Radionica je bila namjenjena članovima partnerske organizacije Kluba za starije osobe „Mariška“ Koprivnica.Tijekom aktivnosti je kroz niz foto zapisa sudionicima prikazan ispravan i ne ispravan način prelaska pješačkih prelaza, što sve utječe na ponašanje starijih sudionika u prometu kao npr. stupanj obrazovanja,zdravstveno stanje,starosna dob,temperament,moral,osjećaji,inteligencija, psiho fizička stanja starijih osoba koji utječu na određena ponašanja u prometu kao što je depresija,ansioznost,tjeskoba,smanjena prilagodba novim situacijama,pad koncentracije, pamćenja i pažnje, usporeno kretanje,gubitak elastičnosti, okretnosti,slabljenje vida,slabljenje sluha,promjene u čvrstoći kostiju (osteporoza) te mogu dovesti do stradavanja s vrlo teškim posljedicama, starije osobe uglavnom pridržavaju pravila u prometu prilokm prelaska ceste ali se događa da se s godinama smanjuje te često prelaze kolnik izvan obilježenog pješačkog prijelaza,kad i prelaze cestu to rade sporo,koriste kolica ili druga pomoćna pomagala za kretanje pa se zbog tog kreću kolnikom umjesto pješačkom stazom.

Upute sudionicima pomagačima starijih osoba :ako idu pješice neka hodaju nogostupom ili drugom površinom koja je za to određena, kolnik koristi samo u iznimnim slučajevima te ako ga koriste neka hodaju što bliže rubu kolnika,kada se kolnikom kreću u skupini, uvijek hodati jedan iza drugoga,kao pješaci svoje ponašanje moraju prilagoditi prometnim uvjetima i ne činiti ništa što nije u skladu s prometnim propisima. Svojim postupcima ne smiju  dovoditi ostale sudionike u prometu u dvojbu. Projekt je odobrilo Ministarstvo unutrašnjih poslova odobrilo je projekt Zelena zebra na natječaju za nacionalni program sigurnosti cestovnog prometa RH 2011-2020. Područje: 4. PJEŠACI; Potpodručja: a) Korištenje obilježenih pješačkih prijelaza. Partneri su partneri Dječji vrtić Vrapčić iz Drnja, IPA regionalni klub Koprivnica i Klub za starije osobe Mariška Koprivnica. Izvoditelj je bio Ivan Brckan univ.spec.crim

Aktivnost se održala u prostoru Doma za starije i nemoćne Koprivnice.