Aktivnosti projekta Zelena zebra pod nazivom „Ne mogu sam”

Facebook
Twitter
LinkedIn

31.10. 2017. održana je aktivnost projekta Zelena zebra pod nazivom „Ne mogu sam“-edukacija zaposlenika koji rade sa  starijim osobama o sigurnom prelasku preko zebre. Radionica je bila namjenjena članovima partnerske organizacije Kluba za starije osobe „Mariška“ Koprivnica.Tijekom aktivnosti je kroz niz foto zapisa sudionicima prikazan ispravan i ne ispravan način prelaska pješačkih prelaza, što sve utječe na ponašanje starijih sudionika u prometu kao npr. stupanj obrazovanja,zdravstveno stanje,starosna dob,temperament,moral,osjećaji,inteligencija, psiho fizička stanja starijih osoba koji utječu na određena ponašanja u prometu kao što je depresija,ansioznost,tjeskoba,smanjena prilagodba novim situacijama,pad koncentracije, pamćenja i pažnje, usporeno kretanje,gubitak elastičnosti, okretnosti,slabljenje vida,slabljenje sluha,promjene u čvrstoći kostiju (osteporoza) te mogu dovesti do stradavanja s vrlo teškim posljedicama, starije osobe uglavnom pridržavaju pravila u prometu prilokm prelaska ceste ali se događa da se s godinama smanjuje te često prelaze kolnik izvan obilježenog pješačkog prijelaza,kad i prelaze cestu to rade sporo,koriste kolica ili druga pomoćna pomagala za kretanje pa se zbog tog kreću kolnikom umjesto pješačkom stazom.

Upute sudionicima pomagačima starijih osoba :ako idu pješice neka hodaju nogostupom ili drugom površinom koja je za to određena, kolnik koristi samo u iznimnim slučajevima te ako ga koriste neka hodaju što bliže rubu kolnika,kada se kolnikom kreću u skupini, uvijek hodati jedan iza drugoga,kao pješaci svoje ponašanje moraju prilagoditi prometnim uvjetima i ne činiti ništa što nije u skladu s prometnim propisima. Svojim postupcima ne smiju  dovoditi ostale sudionike u prometu u dvojbu. Projekt je odobrilo Ministarstvo unutrašnjih poslova odobrilo je projekt Zelena zebra na natječaju za nacionalni program sigurnosti cestovnog prometa RH 2011-2020. Područje: 4. PJEŠACI; Potpodručja: a) Korištenje obilježenih pješačkih prijelaza. Partneri su partneri Dječji vrtić Vrapčić iz Drnja, IPA regionalni klub Koprivnica i Klub za starije osobe Mariška Koprivnica. Izvoditelj je bio Ivan Brckan univ.spec.crim

Aktivnost se održala u prostoru Doma za starije i nemoćne Koprivnice.