Građanska akcija „Viseće gredice“ – prilagođeno vrtlarenje za osobe s invaliditetom

Facebook
Twitter
LinkedIn

24.07.2017. NAŠ DOPRINOS ZAJEDNICI-početna tiskovna konferencija na kojoj je predstaviljena građanska akcija  „Viseće gredice“ –prilagođeno vrtlarenje za osobe s invaliditetom. Ovu akciju odobrila je Regionalna zaklada za lokalni razvoj “Zamah” natječaju za financijsku podršku građanskim akcijama “Naš doprinos zajednici” po decentraliziranom modelu dodjele financijskih potpora, u partnerstvu sa Nacionalnom zakladom za razvoj civilnoga društva. Partneri su Klub za starije osobe „Mariška“ Koprivnica i Dječji vrtić Tratinčica Koprivnica. Akcija traje od 01.07. do 30.09.2017.  Cilj ove akcije je pokretanje je prilagođenog vrtlarenja za osobe s invaliditetom, osobe smanjene pokretljivosti te starije osobe i senzibilizacija djece predškolskog uzrasta prema osobama s invaliditetom te međugeneracijska solidarnost. Specifični ciljevi su senzibilizacija zajednice o mogućnostima i potrebama osoba s invaliditetom i starijih te sprečavanje njihove institucionalizacije i marginalizacije, povećati broj inkluzivnih volontera i stvoranje  uvjeta za volontiranje u zajednici jer se volontiranjem stvaraju pozitivne promjene na događanja u zajednici. Stvaranje inkluzivnog društva kao dugoročni cilj.

Svi zajedno će sudjelovati u radionici/sadnji  “Moje prve gredice”, gdje će naučiti što se sa čime može saditi, kako se sadi, kako se održava, zalijeva te kad se sije i kad se što bere. Osim visećih gredica koje će se postaviti u dječjem vrtiću, Klubu Mariška i prostoru  Udruge, prikupljat će se reciklirano drvo i tekstil. Od drva će se raditi lutkica Koprivica koja je u invalidskim kolicima, a u svrhu senzibilizacije vrtićke djece. Također, izrađivat će se drvene kutijice koje će članovi Mariške oslikavati decoupage tehnikom, a od recikliranog tekstila radit će se vrećice koje će svi korisnici zajedno oslikavati. Lutkicu Koprivicu će od recikliranog drveta vrtićarci sami sastavljati i bojati te pri tome otkrivati način kretanja osoba u kolicima. Građene lokalne zajednice uključit će se u sve aktivnosti a posebno u doniranje recikliranih materijala potrebnih za provedbu ove akcije.